Kérdések és válaszok

TÁRSALGÓ - Kérdések és válaszok
SZENTEK - Szűz Máriáról

Sziasztok!
Sokmindennel szembesültem mostanában, kissé összezavarodtam. Mit jelent ez, hogy Mária Társmegváltó? Én nem tudtam, hogy a katolikus vallásban ilyen is van. Azt tudom, hogy Budapesten kicsit "más" az egyház, mit tudok mondani ateista beszélgető-partnereimnek!?

Mária egészen közeli kapcsolatban van Jézussal, hiszen az édesanyja. És ez nem csak valamiféle passzív dolog volt a részéről, és nem csupán a gyermek Jézus felnevelésére korlátozódott. Mária végigkíséri Fiának életútját, osztozik vele örömben és bánatban. Ott áll a kereszt alatt is.

Azt mondhatjuk róla, hogy a Megváltó társa volt.

A társmegváltó gondolat valóban felmerült, de hivatalosan sosem használták ezt a fogalmat, és jelenleg nem úgy néz ki, hogy bárki, az Egyház vezetésében hittétellé akarná emelni Márianak ezt a szerepét.

Vagyis azt lehet mondani az ezt kérdezőknek, hogy Mária Jézus anyjakánt ott volt Jézus mellett, ezért mondhatjuk róűla, hogy a Megváltótársa volt, de nem beszélünk társmegváltóról olyan értelemben, hogy Mária a megváltás művéhez hozzátett volna. A megváltás Jézus tette volt.

Fülöp Ákos

Kedves Kérdező!

Mária "társmegváltó"

Indirekt módon működött közre az üdvösségben, mert testet adott az Üdvözítőnek. "Igen"-je,

"legyen"-je hozzájárult a megváltáshoz, bár Isten nélküle is üdvözíthette volna az emberiséget.

Nem használjuk vele kapcsolatban a corredemptrix = társmegváltó kifejezést, mert könnyen

félreérthető. Mária tevékenysége nem homályosíthatja el Krisztus közvetítői szerepének

egyetlenségét. /1 Tim 2, 5-6/ Máriának minden ilyen szerepe csakis Fia érdemszerző

tevékenységében forrásozhat, Mária tehát Krisztushoz viszonyítva csak alárendelt szerepet

tölthet be.

A II. Vatikáni Zsinat tanítása erről:

"Egyetlen közvetítőnk van az apostol szerint: hiszen egy az Isten, egy a közvetítő Isten

ésx ember között: az ember Krisztus Jézus, aki váltságdíjul adta magát mindenkiért.

Mária anyai feladata az emberekre vonatkozólag semmiképpen sem homályosítja el, nem

is csökkenti Krisztusnak ezt az egyetlen közvetítő szerepét, hanem éppen az erejét

mutatja meg. A Boldogságos Szűz minden hatása az emberekre az üdvösség rendjében

nem valami belső szhükségszerűségből származik, hanem az isteni tetszésből ered,

és Krisztus túlcsorduló érdemeiből fakad; Krisztus közvetítői szerepén alapul, teljesen

tőle függ és minden hatékonyságát belőle meríti; a hívőknek Krisztussal való egyesülését

pedig egyáltalán nem akadályozza, hanem éppen előmozdítja."

/Lumen gentium, 6O/

K ü l ö n b s é g e k

Krisztus megváltása                                       Mária hozzájárulása

elsődleges                                                       másodlagos

lényeges                                                          járulékos

független                                                          Krisztusnak alárendelt

egyetemes                                                       viszonylagos

feltétlenül szükséges                                        feltételesen szükséges

Imádságos szeretettel: Béla atya

Amennyiben a választ ki tudod egészíteni, további szempontokat vagy segítséget tudsz adni, oszd meg velünk és a kérdezővel!
(A hozzászólás csak engedélyezést követően jelenik meg.)

Hozzászólás:

Aláírás (név, becenév):

Ellenőrzésként az aktuális év: