Rákosszentmihályi Római Katolikus Plébánia

Egyházmegye: Esztergom-Budapest
Település: Budapest XVI.

Weboldal: http://www.rakosszentmihaly.hu/
(Innen látogatták: 911 alkalommal)

Urbán Gábor
Hernád Sándor
Esztergom-Budapesti érsekség

A rákosszentmihályi Szt. Mihály plébániatemplom rövid története

Rákosszentmihály 1902-ben válik önálló községgé, amikor közigazgatásilag kiválik Csömör községből. Bár már korábban működtek templomként használt különböző építmények, a mai templom építését is ebben az évben kezdik, és 1902 október 5-én fel is szentelik. A templom építési tervét Modl Lajos készítette.
1937-ben bővíteni kell a templomot, ekkor nyeri el mai méreteit. A bővítés kapcsán épül meg alagsori, pincei szintjén a templomkripta. A második világháború alatt a torony és tetőzet erősen megrongálódik, a festett üvegablakok betörnek, a harangokat elviszik. A háború utáni helyreállítás csak a legszükségesebbeket pótolja. 1970-78 között kerül sor a teljes felújításra, a felszerelés korszerűsítésére, belső festésre. A külső felújítás 1995-ben történt.
A templom épülete tömör falazással, nyers tégla burkolattal készült. A mennyezet kereszt boltozat, rabic technikával készült, négy központi oszlopon nyugszik A torony magassága 32 méter. A főoltár Komáromi László rákospalotai oltárépítő mester munkája.

Két mellékoltára: a Fájdalmas Szűz oltára Szt. István, Szt. László, Szt. Erzsébet és Szt. Imre szoboralakokkal; A Feszület oltára Szt. Péter, Szt. Pál, Szűz Mária és Szt. József szoboralakokkal.

1976-78 között készült el az új liturgikus tér a két oldali mozaikképpel. Tervezője és alkotója Bozó Gyula. A templomnak két harangja /Szűz Mária és Szt. Mihály/ és egy lélekharangja van. Orgonája 1906-ban készült: Rieger Ottó orgonaépítő mester műve.
1922-ben épült a Plébánia épülete, amelynek helyén ma új Plébánia és Közösségi Ház áll. Az új épület a templomépítés száz éves évfordulójára készült el, 2002-ben szenteltük fel. Fényképek a szentelésrõl és a Ház építési munkálatairól megtekinthetõk itt.

A Plébániatemplom harangjai

A templom építése 1902 április 21-én kezdődött.

Az épülő templom tornyába még ez év augusztus 20-án húzták fel az első harangot, melyet Szűz Máriának, Magyarország védőasszonyának ajánlottak, és bele is önttették.

Szentmisék rendje
Szent Mihály Plébániatemplom
1161 Budapest, Templom tér 3.
Vasárnap: 9, 11, 18 órakor. Minden hónap második vasárnapján Néri Szent Fülöp Katolikus Általános iskola iskolamiséje reggel 8 órakor.
Hétköznap: Rendszeresen 18 órakor, kivéve szerdán, amikor reggel 7 órakor tartunk szentmisét.

Minden hónap első vasárnapján a 9 órakor, ill. a harmadik vasárnap 18 órakor kezdődő szentmisék az ifjúsági énekkar közreműködésével történik.

Fájdalmas Szűzanya Templom
1161 Budapest, Csömöri út 140.
Vasárnap: 8 és 930 órakor
Hétköznap: Rendszeresen 730 órakor, csütörtökönként 1530 szentségimádás, utána szentmise 17 órakor
Szent Imre Templom
1162 Budapest, Ida u. 91.
Vasárnap: 8 és 10 órakor
Hétköznap: Télen 1730