Piarista Rend (Kegyes Tanítórend) Magyar Tartománya
Bekerült: 2002.03.22.

Kategória: Szerzetesrendek, rendházak
Szerzetesrend: Piarista rend (Sch.P.)

Weboldal: http://www.piar.hu
(Innen látogatták: 1616 alkalommal)

Kállay Emil dr.
Piarista Gimnázium
Piarista Gimnázium, Vác
Piarista Általános Iskola, Gimnázium és Diákotthon Nagykanizsa
Piarista Általános Iskola és Középiskola Mosonmagyaróvár

Ordo Scholarum Piarum; Sch. P.
(Piarista Rend)

A közösség hivatása: oktatás, nevelés.

Egyházjogi státusza: pápai jogú férfi szerzetes intézmény (papi).

A közösség jogi személy.

1617-ben alapította Kalazanci Szent József Rómában kallódó, szegény gyerekek nevelésére, akiknek az oktatását már 1597-ben a római Szent Dorottya templom két kis szobájában elkezdte. A szerény kezdet után egyre több gyermek kezdett járni a "Scuole pie", a "Kegyes iskolák"-ba és egyre több munkatárs is vállalta ezek nevelését a "Pietas et litterae", "a vallásosság és a tudományok" szeretetében, akik 1617. március 25-én vették fel a piarista ruhát. 1621-ben XV. Gergely pápa ünnepélyes fogadalmú szerzetesrenddé emelte.

Magyarországon az akkor Lengyelországnak elzálogosított felvidéki Podolinban kezdték el működésüket a piarista atyák, 1642-ben. Magyar közigazgatású területen az első iskolájuk 1666-ban nyílt meg Privigyén. A történelmi Magyarország területén 24 piarista iskola működött, Trianon után 1950-ig 10. A szerzetesrendek működésének 1950-ben történt betiltása után a piaristák ; a bencésekkel, ferencesekkel, iskolanővérekkel együtt ; 2-2 iskolát működtethettek. Budapesten és Kecskeméten nevelték az ifjúságot. A rendszerváltás óta már újra 9 intézményük működik: általános iskolák, gimnáziumok, kollégiumok és új kezdeményezésként Gödön egy szakmunkás-képző iskola, melyekben a keresztény hit szellemében nevelik az ifjúságot.

A renddel kapcsolatos további információk (vezetőség, rendházak, iskolák, telefonszámok, email stb.) a www.piar.hu oldalon találhatók.