Főoldal Újdonságok Hírek Fórum Üzenetek Képeslapküldés Házirend

Egyházmegye: Vác
Település: Bag
Lelkiség: Cursillo

A falu első írásos említése ezelőtt 620 évvel, 1394 ből származik, ekkor az Ákos nemzetség birtokát képezi és Prodavizi Ördög Miklós az ura. Az évszázadok folyamán sokszor cserél gazdát a terület, volt a Báthoryak, Rozgonyiak birtokában is. A török 1544 ben pusztította el a környéket először, aztán a névleges béke során többször is kirabolta a vidéket, de a falu – a szomszédos Hévízgyörkkel együtt – szerencsésen átvészelte ezt az időszakot, ekkor a föld birtokosa Starhemberg Rüdiger volt. Később a kurucmozgalmakban aktívan részt vevő közösség, a szabadságharc lezajlásával, egy igen virágzó és békés időszakot élhetett. Bagh, magyar falu, Pest-Pilis vármegyében fekszik, a pest-kassai országút mentén, saját postahivatallal és váltással Kerepes és Hatvan között. Ezerötszáz katolikus lakja plébániai templommal és a gödöllői uradalomhoz tartozik. Hatvan évvel később már kétezer-kilencszáz lakosa volt, feltételes vasúti megállóhellyel. A gödöllői uradalom szétesése után, amely alatt a Grassalkovichokhoz, majd az Eszterházyakhoz tartozott, egy belga bankhoz került a terület, amitől Schossberger Henrik vásárolta meg. A település az ország három részre szakadása alatt sem néptelenedett el, és anyakönyvei 1700 óta megvannak. Első, középkori templom kőből épült és alaprajza köralakú volt. A török korban megrongálódott, ám még használható épület aztán a rácok dúlásának esett áldozatul, de 1697 ben még felújították. Végül 1722 ben új templomot építtetett a közösség, amely öt öl hosszú fatemplom volt, és hamarosan, 1731 ben ki is bővítették. A ma is álló katolikus templomot Grassalkovich I. Antal óhaja s végrendelete alapján felesége, Klobusiczky Terézia építtette 1772 és 1774 között, és 1774. november elsején szentelték fel. A torony sisakja a II. világháborúban megsemmisült, s a torony súlyosan megsérült. 1961 ig ideiglenes helyreállítás történt, ezt követően pedig a torony felső párkányát és a sisakot újjáépítették.