Árpádházi Szt Margitról Nevezett Szt Domonkos Rendi Nővérek Apostoli Kongr.
Bekerült: 2002.03.22.

Kategória: Szerzetesrendek, rendházak
Szerzetesrend: Domonkos rend (OP)

Weboldal: http://domonkosnoverek.hu
(Innen látogatták: 2404 alkalommal)

Szent Gellért Katolikus Szakkollégium Munkács

Magyarországon 1868-ban P. Anselmi domonkos atya segítségével alapították az első konventet Kőszegen. Szent Ágoston regulája és a rendi szabályok szerint élő nővérek a magyar lányok nevelését tartották fő feladatuknak. Az elemi népiskola, a polgári, az óvónő- és tanítónőképző nagy közmegelégedéssel mûködött. Ezért hívták meg a nővéreket Vasvárra, Hódmezővásárhelyre, Szombathelyre majd Velembe, Szegedre, Szarvaskendre, Budapestre is.  Mindenütt áldásosan mûködtek 1948-ig az államosításig.

1950-ben, a szerzetesrendek működésének betiltásakor közel 200 nővér vált hajléktalanná. Mindenkinek magáról kellett gondoskodni. A legkülönbözőbb munkaterületeken biztosították megélhetésüket, de életükkel tanúskodtak dominikánus lelkületükről. 1990-ben kaptuk vissza romos rendházunkat Szombathelyen és megkezdtük a rendi életet 3 örökfogadalmassal és négy fiatallal.

Az első nővérek eredeti karizmájának és célkitűzésének megfelelően ma is elsősorban oktatással-neveléssel foglalkozunk, mellyel az evangéliumi igazság mindennapi hirdetését próbáljuk megvalósítani tevékenységünk, a tanítás minden szintjén. Konventjeinkhez és házainkhoz jelenleg 1 általános iskola, 2 óvoda és 2 egyetemi kollégium tartozik. Kongregációnk a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola fenntartásában társult tagként együttműködik más szerzetesrendekkel.