Manréza Lelkigyakorlatos és Konferenciaközpont

Kategória: Oktatási intézmények
Egyházmegye: Esztergom-Budapest
Település: Dobogókő
Szerzetesrend: Jezsuita rend (SJ)

Weboldal: http://www.manreza.hu
(Innen látogatták: 3458 alkalommal)

Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya

MANRÉZA - Dobogókő JTMR - MANRÉZA, H-2099 Dobogókő, Fény utca 1. Tel.: +36 (26) 347 681 - Fax: +36 (26) 347 633 A "Domus Manréza " Centrum Spirituale et Culturale" a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya, vagyis a jezsuita rend egyik intézménye. 1993. június 1-je óta működik Dobogókőn. A két, egymáshoz közel fekvő, összesen öthektáros területen négy épület található. Ezekből kettő elsősorban egyházi és világi konferenciacélokat szolgál, alkalmi vendéglátást és üdülést tesz lehetővé. A másik két épület elsősorban lelkigyakorlatos és belső rendi célokat szolgál, egyházi továbbképzéseknek ad helyet. A főépület körül Madárbarát kertet alakítottunk ki. A Godó Mihály Rendházban állandó, zárt meditációs kápolna működik, vasárnaponként és ünnepeken délelőtt tíz órakor nyilvános szentmisére várva a kirándulókat, a közelről-távolról Dobogókőre érkezőket. A Mócsy Imre Interspirituális Központban és Lelkigyakorlatos Házban a tetőtéri új kápolna különleges hangulatot teremt. A Manréza céljai közé tartozik még egyéb oktatási, szociális és kiadói tevékenység is. Az 1991. évi XXXII-es törvény a volt egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről tette lehetővé, hogy a jezsuita rend az 1950-ben államosított régi Manréza nevű ingatlanjáért cserébe 1993. június 1-jén megkapja a dobogókői volt pártüdülő, kormányőrség és Kádár-villa épületegyüttest, mely értékben ugyan nem éri el az elbitorolt korábbi jezsuita lelkigyakorlatos és rendi központot, de a szerzetesrend vállalt feladatainak ellátására alkalmas. A régi Manréza a két világháború közt épült Budapest peremén. Zugligetben, országos adakozásból, külföldi segélyekből és kölcsönökből. Működési évei alatt többek közt a magyar katolikus férfitársadalom számára vált fogalommá a belső megerősödés, a megújulás, az élet értelmes és hívő rendezésének helyeként. A név másokat a falu-manréza mozgalomra emlékeztet, ami a szegény és nincstelen rétegek tanítását, felemelését szolgáló KALOT 1946-os betiltása után két évig még létezett, ápolva a KALOT lelkiségét. Maga a szó része lett a magyar nyelvnek, olyanok is használják minden vallási tartalom nélkül, akik a szó eredetéről nem is tudnak, például „manrézáztak”, "manrézába vonultak” az 1990 előtti évtizedekben a kommunista belügyi- és pártmunkások, ha valamit át akartak beszélni, gondolni egy elzárt helyen, vagy a megváltozott világnak megfelelően ma a menedzserek, a nagyobb cégek belső emberei tesznek hasonlóképpen, ha ki akarják értékelni az üzletmenetet, vagy egy fontos üzleti döntés előtt állnak. A névadó Manresa nevű, spanyolországi település azáltal lett ismerté sokfelé, ahol a jezsuiták az elmúlt négyszázhatvanöt évben megfordultak, hogy a rendalapító Loyolai Szent Ignác 1522-23-ban egy esztendőt töltött elvonultan, sok-sok meditációval. Alapvető felismerésekre, belső meglátásokra jutott ezen idő alatt, megváltozott az egész élete, és a manresai tartózkodásának a következménye lett a lelkigyakorlatos mozgalma és a jezsuita rend megalapítása. A magyar jezsuita rendtartomány személyi és tárgyi feltételeinek újjászervezésében, az ország belső megújulásában fontos szerepe van az új Manrézának. (Sajgó Szabolcs)