Szent Quirinus plébánia

Kategória: Plébániák
Egyházmegye: Szombathely
Település: Szombathely
Szerzetesrend: Szalézi rend (SDB)
Lelkiség: SZALIM Szalézi Ifjúsági Mozgalom

Weboldal: http://tar.hu/szalezi
(Innen látogatták: 1150 alkalommal)

Újpest-Megyeri Nagyboldogasszony (Szaléziak)
Szent Quirin Templom
Szalézi Szent Ferenc Társaság (Don Bosco Szalézi Társasága)
Don Bosco Szaléziak Társasága
Csány Péter, szalézi
Balassi István
Megyeri Don Bosco (focicsapat)
DOBILL - Don Bosco Ifjúsági Levéllánc
Don Bosco Általános- és Szakiskola, Középiskola - Kazincbarcika
Szombathelyi Szalézi Kollégium
Martineum Felnőttképző Akadémia
Szalézi Kollégium Szombathely
Fülöp Károly

Címünk: 9700 Szombathely Táncsics Mihály u. 44. Kollégiumi Iroda Tel.: +36 06-94/ 313-193; Igazgató, plébános: +36 06-94/ 315-028; Fax.: +36 06-94/318-054 Az első világháborút követő években az elszegényedett szombathelyi környék anyagi és kultúrális életének fellendülése érdekében nagy munka kezdődőtt el.A perinti egyházközség tagjai egy új plébánia és annak közösségének építésébe fogtak. Nem sokkal később, báró Amrózy Teréz földbirtokos bőkezű adakozásának hála, Szombathelyen otthonra találtak a fiatalok nevelését szívügyüknek tekintő szalézi szerzetesek. Gróf Mikes János püspök latin nyelvű leiratában, amely 1929. október 21-én érkezett meg, értesíti az Ádám László igazgatót, hogy 1930. január elsejével megalapítja a Szent Quirin Szalézi Plébániát. az első plébános Koller József atya lett.A Plébánia széleskörű munkába foggott.1929-ben két pap, két segítőtestvér és két teológus gondjaira bízva kezdte meg működését a tanoncoknak szállást és nevelést nyújtó kollégium, illetve a keresztény szellemű nyitott napközi otthon, az oratórium. A kollégium szép színháztermében idővel rendszeressé váltak s operaestek, a színielőadások. A szalézi intézet körül szerveződő kulturális és karitatív csoportok nemcsak a város életében töltöttek be fontos szerepet, hanem országos ismertségre is szert tettek. Az épületegyüttes rövidesen újabb résszel gazdagodott: 1938 pünkösd vigíliáján Hlond Ágoston bíboros felszentelte a Szent Quirin vértanúról elnevezett, ókeresztény bazilika stílusban épült templomot. A rend szombathelyi virágzásának egy csapásra vetettek véget a II. világháború utáni események. Több mint negyedszázadnak kellett eltennie, mire "Don Bosco tisztelői" fedőnéven évente egyszer lelkigyakorlatra összemertek gyűlni. Az elűzetésből lassan visszatérő atyák nem éppen rózsás állapotokat találtak. A Béke moziként vegetáló színházteremben patkányok rohangáltak, a szerzetesek átmenetileg a színpadból átalakított irodákban húzták meg magukat. Egy évvel később a kollégium is ismét az ő kezelésükbe került. Több millió forintot kellett "összekoldulnia" a hét visszatelepülő szerzetesnek, amíg tavalyelőtt újra régi pompájában nyílhatott meg a Don Boscóról elnevezett művelődési otthon. Ha lassan és óriási nehézségek árán is, valami azért elindult. Éledezik a Don Bosco által megálmodott oratórium: hétvégenként és a nyári szünetben már sokszor gyerekekkel, fiatalokkal népesül be az udvar, a játszótermek sora. Követve a rendalapító elméletét: ha mellettük vagyunk, ha hasznos időtöltést kínálunk a számukra, a gyermekek nem tesznek rosszat. A plébánia jelenleg több tevékenység által kívánja a híveket szolgálni. A tevékenységek közül legfontosabb célunknak tekintjük az ifjúság nevelését.