Szent Quirin Templom

Kategória: Templomok
Egyházmegye: Szombathely
Település: Szombathely
Szerzetesrend: Szalézi rend (SDB)

Weboldal: http://www.szhely-szali-kolesz.ngo.hu/
(Innen látogatták: 1053 alkalommal)

Szent Quirinus plébánia
Szalézi Szent Ferenc Társaság (Don Bosco Szalézi Társasága)
Balassi István
Fülöp Károly
Kormos Gyula

Szent Kvirin templom Szombathely Védőszentje Kvirin püspök, aki Sziszeken, a Száva partján (történelmi Magyarország) a keresztények között működött a Római Birodalomban. Hitéért elfogták és a tartományi Fővárosba, Savariába szállították. Itt Amantius helytartó halálra ítélte és malomkővel a nyakán a Perintbe dobták 309-ben. Ereklyéi vannak Rómában és itt a kereszthajóban. (Perint a Gyöngyösből ágazik ki.) Építtetője Ádám László szalézi igazgató és Koller József plebános. Tervezője Foerk (Förk) Ernő főisk. tanár, a szegedi Fog. Templom tervezője, majd halála után Brenner János építészmérnök folytatta és irányította az építkezést. 1932 májusában volt az alapkőletétel és 1938 június 4-én szentelte föl Hlond Ágoston lengyel szalézi bíboros a budapesti Eucharisztikus Világkongresszus után. A templom stílusa ókeresztény bazilika, román stílusjegyek felhasználásával. A torony, 33,3o m később épült: 1940 -ben és az itáliai lombard kampanilékre emlékeztet. A templom hossza 5o m, szélessége kereszthajóknál 24.55, három hajó 17.35,főhajó 11.15m. A 3 hajó és a hevederívek a térhatást nagyon emelik. A főoltár karrarai fehér márványból készült Kondor József és fiai műhelyében, a mellékhajó oltárai: a Jézus Szíve és a Segítő Szűz oltárai is fehér márványból 1941- ill. 195o-ben. A főoltár hármas képe 1967-ben készült, Radnóti Kovács Árpád műve: Szent Kvirin vértanúsága, ugyancsak ő festette a jobbhajóban Don Boscót Savió Domonkossal. A baloldali hajóban Don B. a fiúkkal Molnár C. Pál művészi alkotása. 6 félköríves ablak: 1.Oltáriszentség, 2. a Szentlékek, 3.Szentháromság, baloldalon: 1. a szalézi címer, 2 torinoi bazilika 3. Segítő Szűz Mária. Készültek 1980…-ban. A templom szobrai: Szent Antal, Kis Szt. Teréz, Szent József, Szent Imre, Segítő Szűz Mária. Egy bronzszobor van az előtérben: Gróf zabolai Mikes Jánost ábrázolja, az akkori szombathelyi püspököt. Az altemplom oltára piszkei vörösmárványból készült, a szenvedő Krisztus és a fájdalmas Anya pedig fehér márványból: Majer Sándor szobrászművész alkotása a Hudetz –család jóvoltából. Itt nyugszik vértanú Brenner János káplán is. Boldoggá avatása folyamatban van. 3 HARAGUNK VAN: -Nagyharang felirata: Ércnél maradandóbb emlékezet és hála őrizze fénylő nevüket azoknak, akik nagylelkű adományaikkal a magasba emelték a dicséret hangszerét. Készült Örbottyánban Gombos Lajosnál 1994-ben. Súlya 13 mázsa. -Középső harang: Eucharisztikus Krisztus királyunk dicsőségére, első királyunk és apostolunk emlékére és szent Kerény vértanú püspök tiszteletére készült 1938 -ban a templom szentelésre. Öntötte Szlezák László Budapesten. Kb. 6 q. -Kisharang: a régi szükségkápolnától hozták át.

Miserend:
miserend.hu