Abaligeti Mária Magdolna templom

Titulus: Mária Magdolna

Mecseknádasdi Szent György Plébánia
Abaligeti Plébánia

Abaligetet a XI. században az Aba nemzettség valamelyik ága alapította. Plébániája 1332-ben bukkan fel először írásos emlékekben amely meglehetősen jelentős helyre utal. Egy 1542-ben kelt adólajstrom szerint Mária Magdolna templomával együtt a Pécsi Káptalané volt. A török hódoltság korában elnéptelenedett a falu, de Mária Magdolna temploma a jakabhegyi pálos remetéknek köszönhetően -legalább időközönként- működött.
A jelenlegi templom alapjait, a középkori templom közvetlen szomszédságában 1778-ban rakták le. Építése 1796-ban fejeződött be. Főoltára és a szószék copf stílusú. Főoltárképét, amely a golgotán, a kereszt tövében vezeklő mária Magdolnát ábrázolja, Karl Bachmayer, osztrák származású festő készítette. Bachmayer oltárképénél régebbinek látszik a templomban található két másik, kisebb méretű, ismeretlen alkotótól származó olajfestmény. A bal oldali falon lévő barokk kép a bűnbánó Mária Magdolnát ábrázolja, a jobb oldali falon lévő festmény a földművesek védőszentjének, a spanyol származású Szent Izidornak a legendájából örökít meg egy jelenetet.

Miserend:
miserend.hu