Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya
Bekerült: 2002.03.22.

Kategória: Szerzetesrendek, rendházak
Szerzetesrend: Jezsuita rend (SJ)

Weboldal: http://www.jezsuita.hu
(Innen látogatták: 3253 alkalommal)

Bp.-Jézus Szíve Templom (Mária utca)
Kispesti Jézus Szíve templom
Szentjánosbogár
Szent Ignác Szakkollégium
Manréza Lelkigyakorlatos és Konferenciaközpont
Távlatok
Gyorgyovich Miklós (ifjabb)
Gyorgyovich Miklós (idősebb)

Societas Iesu ; SJ
(Jezsuita rend, jezsuiták)

A közösség hivatása: lelkipásztorkodás, lelkigyakorlatok, média, apostolság, oktatás,iskolák, missziók.

Egyházjogi státusza: pápai jogú férfi szerzetes intézmény (papi).

A közösség jogi személy.

A Jézus Társasága (Societas Iesu, jezsuita rend) a Loyolai Szt. Ignác által alapított papi szerzetesrend, mely azzal a céllal alakult, hogy a tagok nemcsak saját üdvösségükön és tökéletesedésükön, hanem a hit védelmében és terjesztésén, valamint az embereknek a keresztény hitéletben való elõbbrevitelén fáradozzanak.

A magyar provincia 1909-ben lett független az osztrák provinciától. A független provincia gyorsan fejlõdött. 1945-ben már 400 tagja volt, akik kilenc templomban, két gimnáziumban és egy lelkigyakorlatos házban mûködtek.Ezekhez járultak még a rendi ifjúság képzésére rendelt intézmények, a budai noviciátus (Manréza) és a szegedi filozófiai és teológiai fõiskolák. Nyolc folyóiratot adtak ki a magyar jezsuiták (A Szív, Magyar Kultúra, stb.). Az egész országra kiterjedõ apostoli munkáik közé tartoztak a Mária Kongregációk, a Kalot, a Szívgárda, a Szívtestõrség és a népmissziók.

Mindennek a virágzó munkának 1950-ben véget vetett Rákosiék határozata, amellyel megtiltották a szerzetesrendek mûködését, elvették házaikat, államosították intézményeiket és eltiltották õket minden apostoli munkától.

Az elnyomás negyven éve alatt a jezsuiták szétszóratásba kényszerültek. Az itthon maradtak közül 64 jezsuita együttesen 227 évet töltött börtönben vagy internáló táborban. Az akkori elöljárók bölcs intézkedése következtében azonban sok fiatal rendtag szökött külföldre 1949/1950-ben s majd ismét 1956/57-ben, hogy rendi tanulmányaikat folytathassák. Ezekbõl alakult meg a külföldi magyar provincia külföldön élõ provinciális joghatósága alatt. Külföldön az atyáink jó része a magyarok lelkipásztorkodásával foglalkozott, Kanadában és az USA-ban 7 plébániát vezettek, sokan azonban egyetemeken tanítottak. A segítõ testvérek a római központi házakban és a plébániákon mûködtek. 1978-ban Torontóban noviciátust is nyitottak, amely 1990-ig mûködött.

Az 1989-ben bekövetkezett kedvezõ politikai változás tette lehetõvé a két provincia egyesülését egy, Magyarországon élõ, elöljáró (provinciális) joghatósága alatt. Az újraéledt, egyesített magyar provincia elsõ provinciálisa P. Nemesszeghy Ervin lett 1990-ben. Jelenleg 11 házuk van Magyarországon. Munkáik: lelkipásztorkodás, oktatás, nevelés, lelkigyakorlatok, Fényi Gyula Gimnázium (Miskolc), Faludi Akadémia, Dobogókõ/Manréza, Távlatok, A Szív stb.

További információk a www.jezsuita.hu honlapon.